Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKD320-20
VSKD320-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKD320-20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 2KV 320A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKD320-20.pdf
Availability of VSKD320-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKD320-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKD320-20
Internal Part NumberEIS-VSKD320-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKD320-20
Related LinksVSKD3, VSKD320-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKD320-20 Details Description
Related parts for VSKD320-20
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
6 FAN TRAY 115V 14" DEEP 660CFM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 19.1X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 1% 2W 3637 datasheet.pdf
BOARD ROTARY WALL DIM STF17N62K3 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 1.275KV RAD datasheet.pdf