Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKD600-20
VSKD600-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKD600-20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 2KV 600A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKD600-20.pdf
Availability of VSKD600-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKD600-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKD600-20
Internal Part NumberEIS-VSKD600-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.24V @ 1800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKD600-20
Related LinksVSKD6, VSKD600-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKD600-20 Details Description
Related parts for VSKD600-20
BENT 30DEG SHARP TIP 0.4MM 600 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
BRD EVAL A19 EDISON RETRO LM3448 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM3502ITL datasheet.pdf
296-0067-01100 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf