Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKE250-16
VSKE250-16 picture photo
Mfg. Part Number
VSKE250-16
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKE250-16.pdf
Availability of VSKE250-16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKE250-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKE250-16
Internal Part NumberEIS-VSKE250-16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKE250-16
Related LinksVSKE2, VSKE250-16 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKE250-16 Details Description
Related parts for VSKE250-16
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SNPPR HOSE CLAMP MAX 1.011'' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf