Cree Inc. LMD400-0048-C940-7030000
LMD400-0048-C940-7030000 picture photo
Mfg. Part Number
LMD400-0048-C940-7030000
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 22-44V 940MA
Datasheet Download
LMD400-0048-C940-7030000.pdf
Availability of LMD400-0048-C940-7030000
QUANTITY
LMD400-0048-C940-7030000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LMD400-0048-C940-7030000
Internal Part NumberEIS-LMD400-0048-C940-7030000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLMD400
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)108VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output22 ~ 44 V
Current - Output (Max)940mA
Power (Watts)41W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
Features-
RatingsIP20, NEMA 410
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.54" L x 3.54" W x 1.48" H (90.0mm x 90.0mm x 37.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CQC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMD400-0048-C940-7030000
Related LinksLMD400-0048-, LMD400-0048-C940-7030000 Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMD400-0048-C940-7030000 Details Description
Related parts for LMD400-0048-C940-7030000
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP 10F -10% +30% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SBS 1PSH datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM BALL 115VAC datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf