Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKE320-04
VSKE320-04 picture photo
Mfg. Part Number
VSKE320-04
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 400V 320A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKE320-04.pdf
Availability of VSKE320-04
QUANTITY
VSKE320-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKE320-04
Internal Part NumberEIS-VSKE320-04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKE320-04
Related LinksVSKE3, VSKE320-04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKE320-04 Details Description
Related parts for VSKE320-04
CONN TONGUE SPADE #6 14-16AWG datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP HV 8DIP datasheet.pdf
IC 3PRT CABLE TXRX/ARBIT 80HTQFP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 725MA 200 MOHM datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TIP BEVEL 45DG 6.00MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SMT 5.5MM datasheet.pdf