Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKEL240-14S20
VSKEL240-14S20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKEL240-14S20
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKEL240-14S20.pdf
Availability of VSKEL240-14S20
QUANTITY
VSKEL240-14S20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKEL240-14S20
Internal Part NumberEIS-VSKEL240-14S20
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.57V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1400V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKEL240-14S20
Related LinksVSKEL24, VSKEL240-14S20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKEL240-14S20 Details Description
Related parts for VSKEL240-14S20
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
TOOL DF6 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf