Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKH170-04
VSKH170-04 picture photo
Mfg. Part Number
VSKH170-04
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL LOSCR 400V 170A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKH170-04.pdf
Availability of VSKH170-04
QUANTITY
VSKH170-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKH170-04
Internal Part NumberEIS-VSKH170-04
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)170A
Current - On State (It (RMS)) (Max)377A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKH170-04
Related LinksVSKH1, VSKH170-04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKH170-04 Details Description
Related parts for VSKH170-04
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CABLE MALE-FEMALE 5POS PUR 1.0M datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf