Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKHF200-12HJ
VSKHF200-12HJ picture photo
Mfg. Part Number
VSKHF200-12HJ
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD PWR 1200V 200A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKHF200-12HJ.pdf
Availability of VSKHF200-12HJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKHF200-12HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKHF200-12HJ
Internal Part NumberEIS-VSKHF200-12HJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKHF200-12HJ
Related LinksVSKHF2, VSKHF200-12HJ Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKHF200-12HJ Details Description
Related parts for VSKHF200-12HJ
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1-1/8" datasheet.pdf
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 5MM datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
OSC VCTCXO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RC ENCLOS. SOLID 4U/1/2 19"/420 datasheet.pdf