Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKJ250-16
VSKJ250-16 picture photo
Mfg. Part Number
VSKJ250-16
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKJ250-16.pdf
Availability of VSKJ250-16
QUANTITY
VSKJ250-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKJ250-16
Internal Part NumberEIS-VSKJ250-16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKJ250-16
Related LinksVSKJ2, VSKJ250-16 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKJ250-16 Details Description
Related parts for VSKJ250-16
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 22POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGE CARD SMD 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf