Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKJ270-12
VSKJ270-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSKJ270-12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 270A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKJ270-12.pdf
Availability of VSKJ270-12
QUANTITY
VSKJ270-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKJ270-12
Internal Part NumberEIS-VSKJ270-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKJ270-12
Related LinksVSKJ2, VSKJ270-12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKJ270-12 Details Description
Related parts for VSKJ270-12
BATTERY PACK NICAD 4.8V 5000MAH datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 4X16 16SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLUE datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 10-26AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
PHOTORELAY SPST-NO 120MA 400V datasheet.pdf
DIODE ZENER 25.62V 500MW SOD80 datasheet.pdf