Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKL230-16
VSKL230-16 picture photo
Mfg. Part Number
VSKL230-16
Brief Description
SCR DBL HISCR 1600V 230A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKL230-16.pdf
Availability of VSKL230-16
QUANTITY
VSKL230-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKL230-16
Internal Part NumberEIS-VSKL230-16
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKL230-16
Related LinksVSKL2, VSKL230-16 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKL230-16 Details Description
Related parts for VSKL230-16
JUMPER-H2728TR/C2064V/X 6" datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FAN AXIAL 36X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
1800UF 50V 26X95 105C AXI datasheet.pdf
CONN PLUG 3.96MM 2POS datasheet.pdf