Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKLF200-12HJ
VSKLF200-12HJ picture photo
Mfg. Part Number
VSKLF200-12HJ
Brief Description
SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKLF200-12HJ.pdf
Availability of VSKLF200-12HJ
QUANTITY
VSKLF200-12HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKLF200-12HJ
Internal Part NumberEIS-VSKLF200-12HJ
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKLF200-12HJ
Related LinksVSKLF2, VSKLF200-12HJ Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKLF200-12HJ Details Description
Related parts for VSKLF200-12HJ
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 2DIGIT GRN CA 0.39" datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 40-DIP datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
3 POS. FASTIN-FASTON CONN. TAB H datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf