Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKLF200-12HK
VSKLF200-12HK picture photo
Mfg. Part Number
VSKLF200-12HK
Brief Description
SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKLF200-12HK.pdf
Availability of VSKLF200-12HK
QUANTITY
VSKLF200-12HK Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKLF200-12HK
Internal Part NumberEIS-VSKLF200-12HK
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKLF200-12HK
Related LinksVSKLF2, VSKLF200-12HK Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKLF200-12HK Details Description
Related parts for VSKLF200-12HK
BREADBOARD SOLDERLESS ACE336 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 10BIT FET 24-TVSOP datasheet.pdf
IC LCD MODULE CALIBRATOR 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RASPBERRY PI MOTOR BOARD V1.0 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
JT 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
Low Capacitance, Low Charge Injection, [15 V/+12 V iCMOS SPST in SOT-23 IC datasheet.pdf