Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKT230-18
VSKT230-18 picture photo
Mfg. Part Number
VSKT230-18
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL HISCR 1600V 230A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKT230-18.pdf
Availability of VSKT230-18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKT230-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKT230-18
Internal Part NumberEIS-VSKT230-18
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKT230-18
Related LinksVSKT2, VSKT230-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKT230-18 Details Description
Related parts for VSKT230-18
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.33A 125 MOHM datasheet.pdf
CAP 22F 20% 2.3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
XC ETHERNET OPTION CARD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf