Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKT250-12
VSKT250-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSKT250-12
Brief Description
SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKT250-12.pdf
Availability of VSKT250-12
QUANTITY
VSKT250-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKT250-12
Internal Part NumberEIS-VSKT250-12
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKT250-12
Related LinksVSKT2, VSKT250-12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKT250-12 Details Description
Related parts for VSKT250-12
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
REG 1.2V 20A 3.3VIN HORZ datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
COPPER LUG GRD 2HOLE 1/4" #6AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 9P-9P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf