CUI Inc. VSUU-120-12
VSUU-120-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-12.pdf
Availability of VSUU-120-12
QUANTITY
VSUU-120-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-12
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSUU-120 Series Cert of Compliance
3D ModelVSUU-120-12
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSUU-120
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.9A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 81.4mm x 39.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-12
Related LinksVSUU-, VSUU-120-12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-12 Details Description
Related parts for VSUU-120-12
FIXED IND 2.7UH 30MA 1.15 OHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 450V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf