CUI Inc. VSUU-120-D285
VSUU-120-D285 picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-D285
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 5V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-D285.pdf
Availability of VSUU-120-D285
QUANTITY
VSUU-120-D285 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-D285
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-D285
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSUU-120-D Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSUU-120-D
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.92A, 2A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-D285
Related LinksVSUU-1, VSUU-120-D285 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-D285 Details Description
Related parts for VSUU-120-D285
EVAL MOD FOR THS4120 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 4A 77 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf