CUI Inc. VSUU-120-D305
VSUU-120-D305 picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-D305
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-D305.pdf
Availability of VSUU-120-D305
QUANTITY
VSUU-120-D305 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-D305
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-D305
Standard Package30
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max79W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-D305
Related LinksVSUU-1, VSUU-120-D305 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-D305 Details Description
Related parts for VSUU-120-D305
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 933K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DRV10963 datasheet.pdf
470UF 100V 21X38MM 125C 8000H datasheet.pdf