CUI Inc. VSUU-120-T125B
VSUU-120-T125B picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-T125B
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 5V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-T125B.pdf
Availability of VSUU-120-T125B
QUANTITY
VSUU-120-T125B Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-T125B
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-T125B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSUU-120-T Series Cert of Compliance
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSUU-120-T
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 35V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 4A, 800mA
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W