CUI Inc. VSUU-120-T3512B
VSUU-120-T3512B picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-T3512B
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-T3512B.pdf
Availability of VSUU-120-T3512B
QUANTITY
VSUU-120-T3512B Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-T3512B
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-T3512B
Standard Package30
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 1A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-T3512B
Related LinksVSUU-12, VSUU-120-T3512B Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-T3512B Details Description
Related parts for VSUU-120-T3512B
IC MOSFET DRIVER 9A N-INV 8DFN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2MM T/H datasheet.pdf