CUI Inc. VSUU-120-T512A
VSUU-120-T512A picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-T512A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-T512A.pdf
Availability of VSUU-120-T512A
QUANTITY
VSUU-120-T512A Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-T512A
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-T512A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSUU-120-T Series Cert of Compliance
Standard Package30
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 1A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-T512A
Related LinksVSUU-12, VSUU-120-T512A Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-T512A Details Description
Related parts for VSUU-120-T512A
IC SERIAL ADC 14BIT 5V LP 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.5A TSMT5 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A TO262-3-1 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
2 X 13 POS FEMALE CRIMP LARGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 10A datasheet.pdf