CUI Inc. VSUU-120-T515A
VSUU-120-T515A picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-T515A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-T515A.pdf
Availability of VSUU-120-T515A
QUANTITY
VSUU-120-T515A Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-T515A
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-T515A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSUU-120-T Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSUU-120-T
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 800mA
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-T515A
Related LinksVSUU-12, VSUU-120-T515A Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-T515A Details Description
Related parts for VSUU-120-T515A
RES 3.57 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
IC DGTL SW 2048X2048 100-PQFP datasheet.pdf
LITERATURE PACKET 6X9X0.75" datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 100000PF 060 datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLIP TO SUPPORT MC AC OR BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf