| Internal Part Number | EIS-VTD48EF020T080B00 | |
| Outputs and Type | 1, Isolated | |
| Power - Output | 160W | |
| Voltage - Output | 2V | |
| Current - Output | 80A | |
| Voltage - Input | 26 V ~ 55 V | |
| Regulator Topology | Buck | |
| Frequency - Switching | 1.6MHz | |