Vicor Corporation VTM48EF480T006A00
VTM48EF480T006A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48EF480T006A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC VTM 48V 6A SMD
Datasheet Download
VTM48EF480T006A00.pdf
Availability of VTM48EF480T006A00
QUANTITY
VTM48EF480T006A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48EF480T006A00
Internal Part NumberEIS-VTM48EF480T006A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingTray
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48EF480T006A00
Related LinksVTM48EF4, VTM48EF480T006A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48EF480T006A00 Details Description
Related parts for VTM48EF480T006A00
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf