API Delevan SP1210R-394K
SP1210R-394K picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-394K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 80MA 32.4 OHM
Datasheet Download
SP1210R-394K.pdf
Availability of SP1210R-394K
QUANTITY
SP1210R-394K Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-394K
Internal Part NumberEIS-SP1210R-394K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMolded Shielded Surface Mount Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation65mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)32.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-394K
Related LinksSP1210, SP1210R-394K Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-394K Details Description
Related parts for SP1210R-394K
FILTER LINE 4.7MH 2.5A TYPE 650 datasheet.pdf
SUPPORT RAIL EGR3 ANGLED 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.5A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 14POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 94POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf