Vicor Corporation VTM48ET080M030A00
VTM48ET080M030A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48ET080M030A00
Brief Description
VTM CURRENT MULTIPLIER
Datasheet Download
VTM48ET080M030A00.pdf
Availability of VTM48ET080M030A00
QUANTITY
VTM48ET080M030A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48ET080M030A00
Internal Part NumberEIS-VTM48ET080M030A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingBulk
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency95.4%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48ET080M030A00
Related LinksVTM48ET0, VTM48ET080M030A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48ET080M030A00 Details Description
Related parts for VTM48ET080M030A00
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
CONN CAVITIY PLUG MX150 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M2.5 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT OPEN ENDS 7C datasheet.pdf