TE Connectivity Raychem Circuit Protection VTP175ULIIF
VTP175ULIIF picture photo
Mfg. Part Number
VTP175ULIIF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP
Datasheet Download
VTP175ULIIF.pdf
Availability of VTP175ULIIF
QUANTITY
VTP175ULIIF Order Process
Ship out your order
Specifications of VTP175ULIIF
Internal Part NumberEIS-VTP175ULIIF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Circuit Protection PolySwitch Strap Battery Devices
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.75A
Current - Trip (It)3.6A
R Min/Max0.029 ~ 0.051 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTP175ULIIF
Related LinksVTP17, VTP175ULIIF Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
VTP175ULIIF Details Description
Related parts for VTP175ULIIF
RES 5K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 305MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2A QSOP datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf