IXYS Corporation VUO160-12NO7
VUO160-12NO7 picture photo
Mfg. Part Number
VUO160-12NO7
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 3PH 1200V PWS-E-1
Datasheet Download
VUO160-12NO7.pdf
Availability of VUO160-12NO7
QUANTITY
VUO160-12NO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VUO160-12NO7
Internal Part NumberEIS-VUO160-12NO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - DC Forward (If) (Max)175A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePWS-E1
Supplier Device PackagePWS-E1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VUO160-12NO7
Related LinksVUO160, VUO160-12NO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VUO160-12NO7 Details Description
Related parts for VUO160-12NO7
LED T-3MM 630NM ORANGE DIFF PCB datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
COLLAR CIRCUIT BRKR 2POLE datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
SAFE RELAY 5PST-NO AC120 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
SOFIX 2X4 BOARDMOUNT KIT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf