IXYS Corporation VUO70-12NO7
VUO70-12NO7 picture photo
Mfg. Part Number
VUO70-12NO7
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 3PH 70A 1200V FO-T-A
Datasheet Download
VUO70-12NO7.pdf
Availability of VUO70-12NO7
QUANTITY
VUO70-12NO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VUO70-12NO7
Internal Part NumberEIS-VUO70-12NO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - DC Forward (If) (Max)70A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFO-T-A
Supplier Device PackageFO-T-A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VUO70-12NO7
Related LinksVUO70, VUO70-12NO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VUO70-12NO7 Details Description
Related parts for VUO70-12NO7
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDAC 270-330V 1A DO15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
BUZ 10.16/06/180SF AG BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf