IXYS Corporation VVZ110-14IO7
VVZ110-14IO7 picture photo
Mfg. Part Number
VVZ110-14IO7
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
RECT BRIDGE 3PH 110A 1400V PWSE2
Datasheet Download
VVZ110-14IO7.pdf
Availability of VVZ110-14IO7
QUANTITY
VVZ110-14IO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VVZ110-14IO7
Internal Part NumberEIS-VVZ110-14IO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureBridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)58A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1150A, 1230A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePWS-E2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VVZ110-14IO7
Related LinksVVZ110, VVZ110-14IO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VVZ110-14IO7 Details Description
Related parts for VVZ110-14IO7
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANSFER DIP SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf