IXYS Corporation VVZ175-14IO7
VVZ175-14IO7 picture photo
Mfg. Part Number
VVZ175-14IO7
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
RECT BRIDGE 3PH 167A 1400V PWSE2
Datasheet Download
VVZ175-14IO7.pdf
Availability of VVZ175-14IO7
QUANTITY
VVZ175-14IO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VVZ175-14IO7
Internal Part NumberEIS-VVZ175-14IO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureBridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)167A
Current - On State (It (RMS)) (Max)89A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePWS-E2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VVZ175-14IO7
Related LinksVVZ175, VVZ175-14IO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VVZ175-14IO7 Details Description
Related parts for VVZ175-14IO7
CONN RECEPT 50POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR24S/AE24M/HSR24S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 9MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.3A UDFN6 datasheet.pdf