IXYS Corporation VWI6-12P1
VWI6-12P1 picture photo
Mfg. Part Number
VWI6-12P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MODULE IGBT 6PACK 1200V ECO-PAC2
Datasheet Download
VWI6-12P1.pdf
Availability of VWI6-12P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VWI6-12P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VWI6-12P1
Internal Part NumberEIS-VWI6-12P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)6A
Power - Max40W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.6V @ 15V, 4A
Current - Collector Cutoff (Max)100µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce0.205nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWI6-12P1
Related LinksVWI6, VWI6-12P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VWI6-12P1 Details Description
Related parts for VWI6-12P1
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
TAG MARKING 42-60 50/CD datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 30MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf