CUI Inc. VWQBS2-Q24-S12-SIP
VWQBS2-Q24-S12-SIP picture photo
Mfg. Part Number
VWQBS2-Q24-S12-SIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA
Datasheet Download
VWQBS2-Q24-S12-SIP.pdf
Availability of VWQBS2-Q24-S12-SIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VWQBS2-Q24-S12-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VWQBS2-Q24-S12-SIP
Internal Part NumberEIS-VWQBS2-Q24-S12-SIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVWQBS2-SIP Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package18
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVWQBS2-SIP
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension1.02" L x 0.37" W x 0.49" H (26.0mm x 9.5mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWQBS2-Q24-S12-SIP
Related LinksVWQBS2-Q2, VWQBS2-Q24-S12-SIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWQBS2-Q24-S12-SIP Details Description
Related parts for VWQBS2-Q24-S12-SIP
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC AMP MMIC WIDEBAND 6HXSON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.1 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
470UF 200V 30X35MM 105C 10000H datasheet.pdf