CUI Inc. VWRAS2-D12-D15-SIP
VWRAS2-D12-D15-SIP picture photo
Mfg. Part Number
VWRAS2-D12-D15-SIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 2W
Datasheet Download
VWRAS2-D12-D15-SIP.pdf
Availability of VWRAS2-D12-D15-SIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VWRAS2-D12-D15-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRAS2-D12-D15-SIP
Internal Part NumberEIS-VWRAS2-D12-D15-SIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVWRAS2-SIP Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRAS2-SIP
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)67mA, 67mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRAS2-D12-D15-SIP
Related LinksVWRAS2-D1, VWRAS2-D12-D15-SIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRAS2-D12-D15-SIP Details Description
Related parts for VWRAS2-D12-D15-SIP
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-12V datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
T250 SERIES MANUAL CUTTING TOOL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-214AC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W datasheet.pdf