Vishay/BCcomponents VY1220K31U2JG63V0
VY1220K31U2JG63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1220K31U2JG63V0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 760VAC U2J RADIAL
Datasheet Download
VY1220K31U2JG63V0.pdf
Availability of VY1220K31U2JG63V0
QUANTITY
VY1220K31U2JG63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1220K31U2JG63V0
Internal Part NumberEIS-VY1220K31U2JG63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1220K31U2JG63V0
Related LinksVY1220K3, VY1220K31U2JG63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1220K31U2JG63V0 Details Description
Related parts for VY1220K31U2JG63V0
CARD GUIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED LAMP 12V WHT FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 4POS 5MM BLK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 750MA datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 580MA 500 MOHM datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 4A 600V DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf