Vishay/BCcomponents VY1331K31Y5SG6UL0
VY1331K31Y5SG6UL0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1331K31Y5SG6UL0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 760VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY1331K31Y5SG6UL0.pdf
Availability of VY1331K31Y5SG6UL0
QUANTITY
VY1331K31Y5SG6UL0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1331K31Y5SG6UL0
Internal Part NumberEIS-VY1331K31Y5SG6UL0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1331K31Y5SG6UL0
Related LinksVY1331K3, VY1331K31Y5SG6UL0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1331K31Y5SG6UL0 Details Description
Related parts for VY1331K31Y5SG6UL0
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
FLUX REMOVER PEN FOR NO-CLEAN datasheet.pdf
SWITCH SIDE ROTARY 1A 250VAC datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SILICON 1.2KV 1A TO252 datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf