Vishay/BCcomponents VY1472M61Y5UC63V0
VY1472M61Y5UC63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1472M61Y5UC63V0
Brief Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1472M61Y5UC63V0.pdf
Availability of VY1472M61Y5UC63V0
QUANTITY
VY1472M61Y5UC63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1472M61Y5UC63V0
Internal Part NumberEIS-VY1472M61Y5UC63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY1-C.stp
Standard Package1,000
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.610" Dia (15.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1472M61Y5UC63V0
Related LinksVY1472M6, VY1472M61Y5UC63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1472M61Y5UC63V0 Details Description
Related parts for VY1472M61Y5UC63V0
FIXED IND 18UH 580MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAB 24 CAP PLUG PLASTIC datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ MICRO-P datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf