Vishay/BCcomponents VY2101K29Y5SG63V5
VY2101K29Y5SG63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2101K29Y5SG63V5
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2101K29Y5SG63V5.pdf
Availability of VY2101K29Y5SG63V5
QUANTITY
VY2101K29Y5SG63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2101K29Y5SG63V5
Internal Part NumberEIS-VY2101K29Y5SG63V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)