Vishay/BCcomponents VY2101K29Y5SG6UV0
VY2101K29Y5SG6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2101K29Y5SG6UV0
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2101K29Y5SG6UV0.pdf
Availability of VY2101K29Y5SG6UV0
QUANTITY
VY2101K29Y5SG6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2101K29Y5SG6UV0
Internal Part NumberEIS-VY2101K29Y5SG6UV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package750
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2101K29Y5SG6UV0
Related LinksVY2101K2, VY2101K29Y5SG6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2101K29Y5SG6UV0 Details Description
Related parts for VY2101K29Y5SG6UV0
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 30AU datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.63 OHM 300W datasheet.pdf