Vishay/BCcomponents VY2102M29Y5US6TV0
VY2102M29Y5US6TV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2102M29Y5US6TV0
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2102M29Y5US6TV0.pdf
Availability of VY2102M29Y5US6TV0
QUANTITY
VY2102M29Y5US6TV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2102M29Y5US6TV0
Internal Part NumberEIS-VY2102M29Y5US6TV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package500
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2102M29Y5US6TV0
Related LinksVY2102M2, VY2102M29Y5US6TV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2102M29Y5US6TV0 Details Description
Related parts for VY2102M29Y5US6TV0
MODULE RABBITCORE RCM3610 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 5SIP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 150MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A datasheet.pdf