TDK Corporation C3216C0G2J221K060AA
C3216C0G2J221K060AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G2J221K060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 630V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G2J221K060AA.pdf
Availability of C3216C0G2J221K060AA
QUANTITY
C3216C0G2J221K060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G2J221K060AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G2J221K060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G2J221K060AA
Related LinksC3216C0G2, C3216C0G2J221K060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G2J221K060AA Details Description
Related parts for C3216C0G2J221K060AA
OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 65MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
POT 250K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET TRAPEZE 18 BLACK PO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 250W datasheet.pdf