Vishay/BCcomponents VY2103M63Y5UG6TV7
VY2103M63Y5UG6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2103M63Y5UG6TV7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL
Datasheet Download
VY2103M63Y5UG6TV7.pdf
Availability of VY2103M63Y5UG6TV7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VY2103M63Y5UG6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2103M63Y5UG6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2103M63Y5UG6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2103M63Y5UG6TV7
Related LinksVY2103M6, VY2103M63Y5UG6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2103M63Y5UG6TV7 Details Description
Related parts for VY2103M63Y5UG6TV7
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS STR datasheet.pdf
IC MCU SUP 5/3/ADJ/-5 SOT23-6 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2A 8DFN-S datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 25NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf