Vishay/BCcomponents VY2103M63Y5UG6TV7
VY2103M63Y5UG6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2103M63Y5UG6TV7
Brief Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL
Datasheet Download
VY2103M63Y5UG6TV7.pdf
Availability of VY2103M63Y5UG6TV7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VY2103M63Y5UG6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2103M63Y5UG6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2103M63Y5UG6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1
SeriesVY2
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2103M63Y5UG6TV7
Related LinksVY2103M6, VY2103M63Y5UG6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2103M63Y5UG6TV7 Details Description
Related parts for VY2103M63Y5UG6TV7
CONVERTER DC-DC 10W +5V/-5V DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf