Vishay/BCcomponents VY2151K29Y5SS6TV5
VY2151K29Y5SS6TV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2151K29Y5SS6TV5
Brief Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2151K29Y5SS6TV5.pdf
Availability of VY2151K29Y5SS6TV5
QUANTITY
VY2151K29Y5SS6TV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2151K29Y5SS6TV5
Internal Part NumberEIS-VY2151K29Y5SS6TV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
Standard Package1,000
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2151K29Y5SS6TV5
Related LinksVY2151K2, VY2151K29Y5SS6TV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2151K29Y5SS6TV5 Details Description
Related parts for VY2151K29Y5SS6TV5
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM HORIZ SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
XCX DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf