Vishay/Dale M55342E06B100ART0
M55342E06B100ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B100ART0
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B100ART0.pdf
Availability of M55342E06B100ART0
QUANTITY
M55342E06B100ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B100ART0
Internal Part NumberEIS-M55342E06B100ART0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B100ART0
Related LinksM55342E0, M55342E06B100ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B100ART0 Details Description
Related parts for M55342E06B100ART0
RES SMD 10.2KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 27MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 10POS datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 3.1UH N30 datasheet.pdf
LED LUXEON S ROYAL BLUE SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf