Vishay/BCcomponents VY2220K29U2JG6TV0
VY2220K29U2JG6TV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2220K29U2JG6TV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 440VAC U2J RADIAL
Datasheet Download
VY2220K29U2JG6TV0.pdf
Availability of VY2220K29U2JG6TV0
QUANTITY
VY2220K29U2JG6TV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2220K29U2JG6TV0
Internal Part NumberEIS-VY2220K29U2JG6TV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2220K29U2JG6TV0
Related LinksVY2220K2, VY2220K29U2JG6TV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2220K29U2JG6TV0 Details Description
Related parts for VY2220K29U2JG6TV0
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/X/X/YLW QUAD RA datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.67V SC70-3 datasheet.pdf
TRANSFORMER POTENTIAL 600/120 datasheet.pdf
COLLAR BOTTOM PANEL 1PC EXTRUSON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf