Vishay/BCcomponents VY2221K29Y5SG6UV7
VY2221K29Y5SG6UV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2221K29Y5SG6UV7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2221K29Y5SG6UV7.pdf
Availability of VY2221K29Y5SG6UV7
QUANTITY
VY2221K29Y5SG6UV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2221K29Y5SG6UV7
Internal Part NumberEIS-VY2221K29Y5SG6UV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2221K29Y5SG6UV7
Related LinksVY2221K2, VY2221K29Y5SG6UV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2221K29Y5SG6UV7 Details Description
Related parts for VY2221K29Y5SG6UV7
RES SMD 91 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
12P UMNL PIN HDR ASSY 94VO SL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
68UF 400V 22X25MM 85C 5000H datasheet.pdf