Vishay/BCcomponents VY2221K29Y5SS63V0
VY2221K29Y5SS63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2221K29Y5SS63V0
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2221K29Y5SS63V0.pdf
Availability of VY2221K29Y5SS63V0
QUANTITY
VY2221K29Y5SS63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2221K29Y5SS63V0
Internal Part NumberEIS-VY2221K29Y5SS63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2221K29Y5SS63V0
Related LinksVY2221K2, VY2221K29Y5SS63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2221K29Y5SS63V0 Details Description
Related parts for VY2221K29Y5SS63V0
GDT 400V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 220W TO3PN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 2.58"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 166 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 5A 400W datasheet.pdf