Vishay/BCcomponents VY2222M35Y5US6TV0
VY2222M35Y5US6TV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2222M35Y5US6TV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2222M35Y5US6TV0.pdf
Availability of VY2222M35Y5US6TV0
QUANTITY
VY2222M35Y5US6TV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2222M35Y5US6TV0
Internal Part NumberEIS-VY2222M35Y5US6TV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2222M35Y5US6TV0
Related LinksVY2222M3, VY2222M35Y5US6TV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2222M35Y5US6TV0 Details Description
Related parts for VY2222M35Y5US6TV0
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS SOLDER CUP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AA datasheet.pdf
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf