Vishay/BCcomponents VY2471K29Y5SS6TV7
VY2471K29Y5SS6TV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471K29Y5SS6TV7
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471K29Y5SS6TV7.pdf
Availability of VY2471K29Y5SS6TV7
QUANTITY
VY2471K29Y5SS6TV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471K29Y5SS6TV7
Internal Part NumberEIS-VY2471K29Y5SS6TV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471K29Y5SS6TV7
Related LinksVY2471K2, VY2471K29Y5SS6TV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471K29Y5SS6TV7 Details Description
Related parts for VY2471K29Y5SS6TV7
IC 12-24 BIT MUX D LATCH 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 3POS VERT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.57KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FEMALE STOPPER BRKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf